Aicinām pašvaldību novērst trūkumus saistošajos noteikumus par ēdināšanas pabalsta noteikšanu daudzbērnu ģimenēm
Ogres novada pašvaldības 2023. gada 25. maija saistošajos noteikumos Nr. 11 paredzētie papildu kritēriji ēdināšanas pabalsta saņemšanai bērniem no daudzbērnu ģimenēm ir nepamatoti un pretrunā ar likumdevēja mērķi – sekmēt iespēju daudzbērnu ģimenēm saņemt īpaši tām izveidotos atbalsta pasākumus, tādējādi uzlabojot to mājsaimniecību budžetu un mazinot pakļaušanu augstajam nabadzības riskam – tā secināts Latvijas Rebublikas tiesībsarga 2025. gada 1. aprīļa atzinumā “Par ēdināšanas pabalstu daudzbērnu ģimenēm”.
Minētie pašvaldības saistošie noteikumi nosaka – lai bērns no daudzbērnu ģimenes saņemtu ēdināšanas pabalstu bērnudārzā vai skolā, visiem bērniem (visiem mājsaimniecības locekļiem) jābūt deklarētiem Ogres novadā. Tas nozīmē, ka daudzbērnu ģimenei pietiek ar vienu bērnu, kurš, piemēram, studē citā pilsētā un dzīvesvietu deklarējis tur, lai visa ģimene vairs netiktu atzīta par daudzbērnu ģimeni – vismaz šī pabalsta saņemšanas izpratnē. Praksē var būt arī citas situācijas, kuru dēļ daudzbērnu ģimene “izkrīt” no pašvaldības pabalsta saņēmēju loka. Šāda kārtība nav tikai birokrātiska formalitāte – tā būtiski ietekmē ģimeņu budžetu un izjauc to, kas citviet valstī tiek uzskatīts par pašsaprotamu solidaritāti.
Pēc vairāku iedzīvotāju ierosinājuma Ogres novada pilsoniskās sadarbības un attīstības biedrība vērsās pie Tiesībsarga ar lūgumu izvērtēt šo situāciju. Tiesībsargs secināja: šāda pieeja ir pretrunā gan vienlīdzības principam, gan bērna labāko interešu ievērošanai, gan valsts noteiktajai nostājai, ka daudzbērnu ģimenes ir īpaši atbalstāmas. Bērnu tiesību aizsardzības likumā piedāvātā daudzbērnu ģimenes definīcija ir uzlūkojama kā minimālās prasības tās piemērotājam. Valsts un pašvaldības institūcijas atbilstoši savai darbības jomai un iespējām var paplašināt atbalsta saņēmēju loku, taču pašvaldībai nav tiesību noteikt papildu nosacījumus daudzbērnu statusa atzīšanai, kas var novest pie diskriminējošas attieksmes.
Ar pilnu Latvijas Republikas tiesībsarga atzinumu par ēdināšanas pabalstu daudzbērnu ģimenēm Ogres novadā iespējams iepazīties šeit.
Bez tam Tiesībsargs informēja biedrību, ka jau 2023. gadā maijā vērsa Ogres novada pašvaldības uzmanību uz nepieciešamību izslēgt no saistošajiem noteikumiem nepamatoti noteiktās papildu prasības daudzbērnu ģimenēm ēdināšanas pabalsta saņemšanai. Pašvaldība 2023. gada 3.jūlija vēstulē informēja tiesībsargu, ka ir ņēmusi vērā tiesībsarga izteiktos iebildumus un solīja izskatīt iespēju veikt grozījumus, lai novērstu nepamatotu papildu prasību izvirzīšanu kādai no pabalsta saņēmēju mērķgrupām.
2025. gada martā tiesībsargs secinājis, ka rekomendācija joprojām nav izpildīta, jo trūkumi Saistošajos noteikumos nav novērsti.
Šis nav tikai viens administratīvs pārpratums – tas ir simbolisks piemērs tam, kā ar formāliem argumentiem iespējams apiet būtību. Tā vietā, lai atbalstītu ģimenes, kas izvēlas audzināt vairākus bērnus, pašvaldība ar spēkā esošajiem saistošajiem noteikumiem faktiski uzliek tām papildu šķēršļus, nostādot daļu ģimeņu nevienlīdzīgā situācijā.
Satraucoši, ka tas notiek laikā, kad dzimstība valstī sasniedz vēsturiski zemāko līmeni un mums būtu jādara viss iespējamais, lai maksimāli atbalstītu ģimenes ar bērniem.
Latvijas sabiedrība noveco, un dzimstība jau vairākus gadus saglabājas zemā līmenī. 2023.gadā piedzima mazāk bērnu nekā jebkad pēdējo simts gadu laikā – tā ir skaudra statistika, kas nepārprotami signalizē par valsts ilgtspējas apdraudējumu. Nav jābūt demogrāfijas ekspertam, lai saprastu – šādas tendences rada nopietnus riskus nākotnē.
Šādā kontekstā ģimene – īpaši daudzbērnu ģimene – nav vienkārši privāta izvēle. Tā ir reāls ieguldījums mūsu sabiedrības, mūsu tautas nākotnē. Tā ir atbildība, ko vecāki uzņemas ne tikai par saviem bērniem, bet netieši – arī par sabiedrības kopējo attīstību, darba spēka atjaunošanos un solidaritāti starp paaudzēm.
Priekšvēlēšanu laikā par ģimeni kā vērtību runā visi – skaistās un pārliecinošās frāzēs. Partiju programmās netrūkst solījumu atbalstam ģimenēm. Kaut gan Satversmes 110. pants un citi likumi runā par ģimeni kā aizsargājamu vērtību, realitāte mēdz atšķirties, un skaistie vārdi bieži vien paliek tikai deklarācijās.
Tāpēc šobrīd, kad noslēgumam tuvojas pašreizējā domes deputātu sasaukuma termiņš un sabiedrības uzmanība pievērsta padarītajiem darbiem, aicinām Ogres novada domes deputātus rīkoties atbildīgi – labot šo netaisnīgo un diskriminējošo regulējumu. Tas ir ne tikai tiesisks, bet arī morāls jautājums. Šis ir brīdis, kad vārdus var pārvērst darbos. Ja ģimene patiešām ir vērtība – ne tikai programmās un uzrunās –, tad tai jābūt arī praktiski redzamai pašvaldības politikā.