Uzsākts projekts pilsoniskās sabiedrības un drošības stiprināšanai
2025. gada janvārī Ogres novada pilsoniskās sadarbības un attīstības biedrība uzsāk projektu “NVO tīkls Ogres novada drošībai”, kuru finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Projekts ilgs desmit mēnešus, noslēdzoties 31. oktobrī.
Ar pagājušajā gadā īstenoto projektu "Ogres novada NVO sadarbības tīkla veidošana" ir paveikts būtisks darbs Ogres novada nevalstiskā sektora izpētē un radīti priekšnosacījumi, lai iedibinātu regulāru novada pilsoniskās sabiedrības dialogu un sadarbību, stiprinātu demokrātiju un sabiedrības līdzdalību.
Nevalstiskajām organizācijām ir nozīmīga loma sabiedrībai būtisku problēmu risināšanā, sociālās atbildības, sadarbības un solidaritātes nostiprināšanā. Taču šobrīd NVO dienaskārtības priekšplānā izvirzās pilsoniskās aktivitātes un pilsoniskās sadarbības loma nacionālās drošības kontekstā.
Ogres novads pēc iedzīvotāju skaita ir lielākais novads Latvijā, tiešā galvaspilsētas Rīgas tuvumā un uz austrumiem no tās. Novada teritorijā atrodas vairāki stratēģiski nozīmīgi militāri (piemēram, Lielvārdes NATO lidlauks), infrastruktūras un tautsaimniecības objekti (Ķeguma HES, nacionālas nozīmes autoceļi un tilti). Ir pamats uzskatīt, ka jebkādu konvencionālu vai nekonvencionālu militāru un hibrīdapdraudējumu gadījumā Ogres novads varētu būt viena no pirmajām tieši skartajām teritorijām.
Gan nacionāla, gan pašvaldību līmeņa plānošanas dokumentos tiek uzsvērta pilsoniskās līdzdalības loma visaptverošas valsts aizsardzības veicināšanā. No visaptverošas valsts aizsardzības perspektīvas raugoties, Latvijas valsts aizsardzība un neatkarības nosargāšana ir visas sabiedrības kopīga atbildība, kurā būtisku lomu spēlē arī stipra, organizēta un atbildīga pilsoniskā sabiedrība.
Valsts aizsardzības koncepcija uzsver NVO lomu sabiedrības noturības un rīcības gatavības kultūras veicināšanā, piemēram - NVO sekmē savas kopienas iesaisti un aktīvu rīcību valsts aizsardzībā, stiprina sabiedrības pašorganizēšanās spējas, nodrošina humanitāro palīdzību, sniedz atbalstu krīzē cietušajiem, piedalās civilās aizsardzības un glābšanas pasākumos, iesaistās sabiedriskās kārtības nodrošināšanā, kā arī izplata patiesu un pārbaudītu informāciju.
Lai spētu uzņemties atbildību īstenot iepriekš minēto, NVO ir nepieciešamas zināšanas un prasmes - ko krīzes situācijās darīt. Tāpat nepieciešama pietiekama kapacitāte un treniņš, lai uzņemtos koordinējošu un atbalstošu lomu krīzes situācijās. Tāpēc projektam "NVO tīkls Ogres novada drošībai" tiek izvirzīti svarīgi mērķi:
- Stiprināt Ogres novada NVO kapacitāti un spēju iesaistīties visaptverošas valsts aizsardzības sistēmā;
- Izglītot aktīvos iedzīvotājus par drošības jautājumiem un krīzes situācijām, vairojot sabiedrības izturētspēju;
- Izveidot sadarbības saites starp NVO, pašvaldību un valsts institūcijām civilās aizsardzības jautājumos;
- Sekmēt Ogres novada NVO tīkla turpmāku attīstību, balstoties uz valstiski, lokāli un katram iedzīvotājam individuāli nozīmīgo drošības tēmu.
Latvijas valsts aizsardzība, neatkarības nosargāšana, kā arī demokrātija ir visas sabiedrības kopīga atbildība. "Bruņojušās ar zināšanām", katra no projekta dalīborganizācijām spēs labāk sekmēt savu biedru, savas kopienas iesaisti un aktīvu rīcību valsts aizsardzībā, tādējādi stiprinot sabiedrības pašorganizēšanās spējas, rīcības gatavības kultūru un sabiedrības noturību.
Stipra, informēta un pašapzinīga pilsoniskā sabiedrība ir demokrātijas pamats un būtisks elements tās ilgtspējībai un veselīgai attīstībai.
Publikācija ir sagatavota ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par šīs publikācijas saturu atbild Ogres novada pilsoniskās sadarbības un attīstības biedrība. Projekta Nr. 2025.LV/NVOF/MIC/023/L17