Veiksmīgi aizvadīts otrais Ogres novada nevalstisko organizāciju forums
Sestdien, 25. maijā, Ogres tehnikumā pulcējās novada nevalstisko organizāciju pārstāvji. Neraugoties uz tveicīgajiem laikapstākļiem, aktīvie novada biedrību pārstāvji aizvadīja trīs stundas ar saturiski blīvu un daudzveidīgu programmu, foruma noslēgumā parakstot savstarpējas sadarbības memorandu. Svarīgākās tēmas, kas tika pārrunātas pasākumā, ir gan atsevišķo organizāciju, gan novada nevalstiskā sektora kapacitātes celšana, savstarpējās sadarbības un dialoga stiprināšana.
Forumu atklāja fonda “Viegli” un biedrības “Purvīša muzejs” vadītāja Žanete Grende ar aizrautīgu un iedvesmojošu stāstījumu par mazo kopienu lielo spēku. “Ļaunums ir jāabsorbē. Un šo absorbciju, šo uzsūkšanu un neitralizāciju var panākt tikai ar milzīgu enerģiju, kāpinot sevī lielas enerģijas. Un jānes tās sevī, un jānes tautā. Savās mazajās kopās. Un tāpēc es drusku vairāk ticu mazajai kopai nekā lielajai kopai, jo mazā kopa ir informatīvi savāktāka un gatavāka”. Šādu Imanta Ziedoņa citātu kā ceļa vārdus Žanete Grende dāvaja foruma apmeklētājiem, kas visi savā veidā ir mazo kopienu līderi un virzītāji. Vadmotīvs “Drosme darīt” bijis izšķirošs gan apbalvotā Imanta Ziedoņa muzeja Murjāņos izveides laikā, gan arī tagad, sabiedrībai pieejamas padarot Vilhelma Purvīša mājas Vecjaužos, Taurupes pagastā.
Sabiedrības integrācijas fonda Pilsoniskās sabiedrības atbalsta departamenta direktore Dace Spaliņa iepazīstināja klātesošos ar atbalsta iespējām nevalstiskajām organizācijām, ko sniedz dažādās fonda programmas, kuru mērķis ir biedrību kapacitātes stiprināšana. Vēl līdz šim nebijis projekts gaidāms jau no 2024. gada, kad iecerēts izveidot četrus reģionālos NVO inkubatorus - Vidzemē, Zemgalā, Kurzemē un Latgalē. Šī projekta ietvaros tiks sniegts atbalsts projekta mērķa grupai - biedrībām un nodibinājumiem, kas pārstāv sabiedrības grupu intereses pilsoniskajā dialogā ar publisko pārvaldi nacionālā, reģionālā vai pašvaldību līmenī.
Māra Neikena, projekta “Ogres novada NVO sadarbības tīkla veidošana” vadītāja, prezentēja sava pētījuma par Ogres novada nevalstiskajām organizācijām rezultātus, norādot gan uz ļoti plašajām organizāciju darbības jomām, gan pastāstot par metodoloģiskiem izaicinājumiem. Novada biedrību “profils” tika iezīmēts gan izvērtējot Uzņēmuma reģistra datus, gan kopsavelkot aptaujas anketā iegūtos rezultātus. Tematiski sadalot reģistrā atrodamo simtiem Ogres novada biedrību virzienus, redzams, ka Ogres novadā ir liels sporta un veselības biedrību pārsvars, taču ļoti daudz arī tādu biedrību, kuras ir vērstas uz sociālo atbalstu un pilsoniskumu. Aptaujā iegūtajos datos izteikti redzama biedrību vēlme savstarpēji sadarboties un tīkloties, kā arī liela gatavība uzņemt savās rindās jaunpienācējus. Pētījums dod datos balstītu ieskatu biedrībām aktuālajās vajadzībās un ļauj labāk saprast, kāda veida zināšanas tām nepieciešamas.
Foruma otrajā daļā Zemgales NVO centra vadītājs Uldis Dūmiņš dalījās pieredzē par sadarbību starp Jelgavas nevalstiskajām organizācijām un pašvaldību, par Zemgales NVO centra paveikto 25 gadu laikā un aktīvi iesaistīja klātesošos, aicinot tos nelielās grupās apspriest Ogres novada nevalstisko organizāciju stiprās puses, izaicinājumus un iespējas, kas rastos, organizācijām sadarbojoties. Dūmiņš īpaši aicināja apsvērt biedrību iespējas nodarboties ar saimniecisko darbību, tādā veidā paverot jaunu lauku savstarpējai sadarbībai un finansiālam atbalstam.
Foruma noslēgumā klātesošās organizācijas parakstīja savstarpēju sadarbības memorandu, kura mērķi ir veicināt ciešāku sadarbību un dialogu starp Ogres novada NVO, sekmēt kopīgu mērķu sasniegšanu un sniegt savstarpēju atbalstu NVO darbībā un veicināt NVO ilgtspējīgu attīstību, pilsoniskās sabiedrības nostiprināšanos un stiprināt demokrātiju Latvijā.
Memorands ir atvērts parakstīšanai visām biedrībām un organizācijām, kas darbojas Ogres novadā. Ar memoranda tekstu var iepazīties šajā saitē.
Publikācija ir sagatavota ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par šīs publikācijas saturu atbild Ogres novada pilsoniskās sadarbības un attīstības biedrība. Projekta Nr. 2024.LV/NVOF/MIC/030/17